pakopdorian
pakopdorian pakopdorian
  • 02-05-2021
  • Spanish
contestada

A car uses 10 liters of petrol in 75 km.How far will it go on 70 centiliter?​

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 02-05-2021

Answer:

5.25 km

Explanation:

1 centilitrro = 0.01 litros

70 centilitros = 70*0.01 = 0.7 litros

10 L = 75 km

0.7 L = G km

G = 75*0.7/10

G = 5.25 km

Answer Link

Otras preguntas

What are some reasons why Immigrats people come to the U.S.?
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
What is the purpose of sensory adaptation
what are some reasons for limiting authority
Help??? What is 3x+5x=67y?
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
how do i round 3,176 to the nearest thousand
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
how do u divide 16 by 3/5
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b