aseelmohammed453
aseelmohammed453 aseelmohammed453
  • 02-05-2021
  • Physics
contestada

A ball bounces changing velocity from vi=15m/s[D] to vf=15m/s[U] in t=0.01s. The balls acceleration is *
A) 0
B) 30m/s/s
C) 3000m/s/s
D) 0.3m/s/s

Respuesta :

sap105 sap105
  • 02-05-2021

Answer:

Option (A) is correct

Explanation:

a= (vf-vi)/ t

put the values

hence,

a= ( 15-15)/0.01

a=0

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is an element of a narrative? defines technical words contains helpful graphics deals with real people or events uses both description and dialog
THIS IS IN MY WORLD HISTORY CLASS. please help
Johnny's bank offered him a 4.95% interest rate for his mortgage. If he purchases 3 points, what will be his new rate?
What is the energy in joules of a mole of photons associated with visible light of wavelength 486 nm?
Need a 5 paragraph movie critique for indiana jones.
Will Mark Brainlest!! Plz help ASAP!! How does wind affect precipitation? A. Wind does not have any effect on precipitation. B. Winds that blow from over the l
What did the Aztecs call obsidian?​
_____________ is a positive way to maintain relationships and involves direct discussion about the relationship and self-disclosure.
Ahh someone help I dont wanna fail
How do elements first form ?