mahendratamang317
mahendratamang317 mahendratamang317
  • 03-04-2021
  • Physics
contestada

Calculate the pressure exerted on the ground by a boy of a mass 60 kg if he stands on one foot.the area of the sole of his shoe is 150cm²​

Respuesta :

ali31318
ali31318 ali31318
  • 03-04-2021

Answer:

40 Kpa

Explanation:

150 cm2 = 0.015 m2

[tex]p \: = \frac{mg}{ a} = 40000[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what intervations you could place in a group for non-participating group members ​
3. Avery records her rock-climbing progress and finds that her altitude, in kilometers above sea level, can be represented by a linear model, A = 7+ 1.3t, where
In these analyses, why are segments of chromosomes (haplotypes) rather than individual strs used to identify genetic relationships?
what where the views of many southerners about the role of government durring the era of conflict ​
¿ A que distancia se encuentran dos masas de 60 kg y 80 kg, si la fuerza de atracción entre ellas es de 3x10-31N.
When should dna be replicated? what life events would include dna replication?.
What is the maximum amount of good y that can be purchased if x and y are the only two goods available for purchase and px = $10, py = $20, x = 0, and m = 400?
How had the growth of cities affected the production of food?
A line segment has endpoints at (2, 10) and (18, -18). What is the approximate length of the segment?
Help please, just give answers