171060332
171060332 171060332
  • 02-04-2021
  • Physics
contestada

What is the mass of an object moving at a speed of 9.0 m/s with a kinetic energy of 200 J?

Group of answer choices

2.5 kg

4.9 kg

44 kg

1.2 kg

0.81 kg

Respuesta :

shaunahollland shaunahollland
  • 02-04-2021
Ek= 1/2mv²
200=1/2 m(9 ²)
200=1/2(81)m
200=40.5m
m=200/40.5
m=4.93kg

Answer: 4.9 kg (second option)
Answer Link

Otras preguntas

solve 5tanx= 5sqrt3 for 0
help me ASAPfactorise; a=b-bx10 points to whoever answers this​
Por que es importante estudiar quimica
Look at the Latin root below: sol:sun Based on this knowledge, which sentence best uses the word solstice? A. The woman offered solstice to the child after he l
A hundred years ago there were 350 000 blue whales. Now there are only about 10 000 blue whales. Suggest why the blue whale population has decreased.
What is the x please answer me quick ​
The area of a circle of radius 10 units is equal to the surface area of a sph of radius 5 units.
The city-state in the tropical areas traded of the maya
The "Iron Curtain" was a term used to describe the division between what two political areas?
help me ASAPfactorise; a=b-bx10 points to whoever answers this​