yeetishkewl yeetishkewl
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

If a car is moved 10 meters and 3 Newtons of force is needed to move the car, what amount of work has been done?

Respuesta :

Silem2020
Silem2020 Silem2020
  • 01-04-2021

Answer:

Work=30J

Explanation:

Work=F*x

F=3N

x=10m

Work=3*10=30J

Answer Link

Otras preguntas

What is 6 to the tenth power
Why did Italy abandon its alliance with Germany in WW1 and join the Allied side?
At a certain location, a gravitational force with a magnitude of 350 newtons acts on a 70.-kilogram astronaut. What is the magnitude of the gravitational field
The GCF of a number and 96 is 32. The sum of the number's digits is 13. Which choice satisfies these conditions?
Faults are generally closely associated with?
why did percy have such a hard time deciding whether to stay at camp half blood year round or whether to go on to 7th grade
Which element has atoms with the greatest attraction for electrons in a chemical bond? (1) beryllium (3) lithium (2) fluorine (4) oxygen
I didn't know you liked her' or 'I didn't know you like her'
how do you know 13 is the greatest prime number of 52
Why did middle-class women join volunteer organizations after the Civil War? a. pressure from husbands b. need for intellectual and social stimulation c. rej