reggiegriffin1027 reggiegriffin1027
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

Question 10
You exert a 7 N force on a box and it moves 2.8 m. You pushed on it for 3 seconds- how fast did it move?
O 0.13 m/s
O 0.93 m/s
O 7.5 m/s
16.3 m/s

Respuesta :

dada607
dada607 dada607
  • 01-04-2021

Answer:

0.93

Explanation:

here,

displacement(d) = 2.8m,

time taken(t) = 3 sec,

velocity(v)=?

we know,

velocity = displacement / time taken

i.e. v = d / t

=2.8/3

=0.93

Answer Link

Otras preguntas

A student attempted to generate an equivalent expression using the distributive property, as shown below: 7(y − 5) = y − 35 What was the mistake made?
Love, which can't be observed or measured directly, is an example of a psychological construct. please select the best answer from the choices provided t f
Which shows the correct pathway of hormones within the body? bloodstream, target cells, glands target cells, glands, bloodstream glands, bloodstream, target
Why is it critical to add the bill of rights to the US constitution?
Which radioisotope is used as a tracer in nuclear scanning
Can anyone help me with this??
Which ordered triple is a solution of the following linear system?: 2x+3y+2z=26 −x+7y−z=21 3x+2y−5z=13
Q # 7 please help to solve
Solve. G + 1/11 = 2/4 G = 1/44 G = 9/22 G = 13/22 G = 1/15
Circle A and Circle B are conguent. CD is a chord of both circles. if AB=24 in and the radius is 13 in how long is CD