glamourrT glamourrT
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

CH4 + 2O + CO2 + 2 H2O
If 9.65 mole of methane reacts with oxygen to produce carbon dioxide and water, what mass of water is produced?

Respuesta :

nikitaakishev2809 nikitaakishev2809
  • 08-04-2021

Answer:

347.4 (19.3 mole)

Explanation:

CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O

1(mole) - 9.65(mole)

2(mole) - x ⇒x = 9.65*2=19.3

m=n*M ⇒ m= 19.3*(1*2+16)= 19.3*18=347.4(g)

Answer Link

Otras preguntas

Tamala had a bad day because she forgot her wallet keys, sunglasses, and backpack at home. What correction, if any, should be made to this sentence? A. Remove t
What differentiates baseline activities from health-enhancing activities?
is 4 m greater or less than 400 dm
Which is a theme of the Iliad? A. History is written by those who win great conflicts. B. True heroes have no weaknesses. C. Do the best you can with the time y
solve for y by using elimination -4x + 8y = 10 7x + 9y = 19
How many different arrangements of the letters in the word power
When did the Dell Inspiron 11 come out?
how do I solve this 2(4x^3+9m+3x^2)
is 4 m greater or less than 400 dm
How are fossils of extinct organisms included in branching diagrams