sfloyd66372 sfloyd66372
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

3.0L of a gas is at a temperature of 78c. Find the volume of the gas at standard temperature

Respuesta :

Ltibuni28624 Ltibuni28624
  • 13-04-2021

Answer:

V=2.33361811192L or 2.3x10

Explanation:

Using Charles law V1/T1=V2/T2 Remember to convert celcius to kelvin by using the standard temperature 273.15K

3L/(78C+273.15)=V/273.15

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation in factoral form   (x+3)(x-2/5=0
What holds calcium chloride together? A. hydrogen bonding B. metallic bonding C. ionic bonding D. dipole forces E. van der Waals forces (London dispersion force
if log28 = log4 +logx what is the value of x
Evaporation: Large amounts of water evaporates from the Earth's ________, _______, __________ every day. The water vapor (evaporation) becomes part of the _____
BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
I would like to know if 2 kg is greater or less then 1500 g
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
Decrease £120 by 45%