Seudónimo Seudónimo
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

19. In a turtle race, a 20 kg turtle moves with a velocity of 0.1 m/s. What is the kinetic energy of the turtle?

A. 20 J

B. 0.2 J

C. 0.1 J

Respuesta :

lolzyuh
lolzyuh lolzyuh
  • 04-03-2021
Answer:
C
Explanation:
KE=1/2mv^2
KE=1/2(20)(0.1)^2
0.1^2= 0.01
KE= 1/2(20)(0.01)
KE= 0.1 J
Answer Link

Otras preguntas

There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
Predict what happens when zinc is added to water
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
what is 20% of $45.00?
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
the length of a rectangle is 3 feet less than twice the width of the rectangle. if the perimeter of the rectangle is 324 feet, find the width and the length?
what type of rock can form a metamorphic rock
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet