jblanco8301 jblanco8301
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles of C are present in 0.728 moles of Benadryl

Respuesta :

rommelycruz8 rommelycruz8
  • 04-03-2021
There are 15.2 Mol H in 0.728
1 mole contains 21 mol H atoms
The equation will be 0.728x21= 15.288
Answer Link

Otras preguntas

Cheryl has some oranges. She puts the oranges into p boxes of 3 oranges each and has 2 oranges left. Find the total number of oranges Cheryl has in terms of
How to make a mixed fraction
a town had about 2120 acres of pine trees 40 years ago. Only about 13% of the pine trees remain. How many acres of pine trees remain
solve the equation for C f=9/5c+32
How are carbon, hydrogen, and oxygen alike?
Cheryl has some oranges. she puts the oranges into p boxes of 3 oranges each and has 2 oranges left. Find the total number of oranges Cheryl has in terms of p
determine a relationship between the x- and y- values. write an equation. x =1 2 3 4 y = 4 5 6 7
what does a 220 degree angle look like?
there is $100 in my piggy bank. My friend and I went to the mall and i spent $20. How much money do i have now?
what are three major water problems in southwest asia?please help!