lopezmelanie584 lopezmelanie584
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

2 moles Na = ______ atoms Na. I need help to figure out the number of atoms in Avogadro's number

Respuesta :

samihaela samihaela
  • 04-03-2021

Answer:

12.044 x 10^23 atoms Na

Explanation:

1 mol Na has 6.022 x 10^23 atoms of Na

2 moles Na have 2 x NA = 2 x 6.022 x10^23 atoms Na

Answer Link
vuongconnor11
vuongconnor11 vuongconnor11
  • 04-03-2021
2 × (6.022 × 10 23) or 1.2044 × 10 ^24
Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient? URGENT!!
4, 12, 36,what is 3 other remaining sequence​
state and explain 2 ways of becoming a kenyan citizen​
The value of a listed call option on a stock is lower when: I. The exercise price is higher. II. The contract approaches maturity. III. The stock decreases in v
A ball has a diameter of 7 inches. What is the volume
Give the greatest common divisor of $6^3$ and $3^6$.
Which system of equations has the solution shown in the graph? A. y = -5x + 1 and y = -x + 5 B. y = 5x + 1 and y = -x − 5 C. y = 5x − 1 and y = -x + 5 D. y = -5
How to do this question
Find the equation of the line below. Arrange your answer in the form y = mx + b, where b is the constant. (Note: in this answer make sure your x has a coefficie
How did states' rights lead to disagreement between the North and South?