stephaniesolorio79 stephaniesolorio79
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are there 75.56 grams of KHCO3

Respuesta :

mac205
mac205 mac205
  • 04-03-2021

Explanation:

mole = mass/molar mass

molar mass of KHCO3 = K + H + C + O3

39 + 1 + 12 + 3(16)

= 100g/mol

mass = 75.56

mole = 75.56/100

= 0.7556mol

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O