uolilmanou uolilmanou
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

A mover pushes a piano 15 meters across a stage by applying a force of 325 N. How much work does the mover do? *

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 03-03-2021

Work = (force) x (distance)

Work = (325 N) x (15 m)

Work = 4,875 Joules

Answer Link

Otras preguntas

The pirate with the scarf got off the boat. The pirate with the scarf frightened the fishermen.
the following is the question
how Egypt make there pyramid's
Translate I'm tired into Spanish by filling in the missing letters: _o_s_ _n_d_
Tim O’Brien’s daughter, Kathleen, asks if he ever killed a man: " ‘You keep writing these war stories,’ she said, ‘so I guess you must’ve killed somebody.’ " Fo
What’s the slope that’s passed though (5,2) and (7,7)
Zwick company bought 28,000 shares of the voting common stock of handy corporation in january 2018. in december, handy announced $207,400 net income for 2018 an
True or False? The equation y = 2x + 5 goes through the point (7, 1). Select the appropriate response True False
Mary takes 9 grapes from Robin and gives 4 back. Write a subtraction problem to describe how many grapes Robin has
Calculate the area of the figure below using the following information: Area of triangle ABC = 7.95 square units Area of triangle ACD = 9.8 square units Area