jadevialva07
jadevialva07 jadevialva07
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

A shot-putter exerts a force of 0.142 kN on a shot, accelerating it to 22.75 m/s2. What is the mass of the shot?

Respuesta :

DynamoPrince2612
DynamoPrince2612 DynamoPrince2612
  • 03-03-2021

[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]

Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.

Since, according to the Newton's law,

Force = mass * Acceleration.

hence, here

Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2

hence, mass = 142/22.75

===> Mass = 6.24 Kg

hence the mass of the shot is 6.24 Kg

Answer Link

Otras preguntas

Explain the different stages in nutrition of amoeba ?
anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
Solve each of the following equations. Show its solution set on a number line. Check your answers. |3x-2| = 19
Evaluate the expression 8 x 1. 5
at the market opening, a customer purchases 200 shares of an S&P 500 inverse etf (-1x) at $50 per share. At the end of that day, the s&P 500 index decli
On a game show, the first place winner got cash and prizes worth a total of $4,622.00. The runner-up won a total of $2,541.00. How much more did the first place
Evaluate the expression 8 x 1. 5
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?
Marvin drove 310 miles in 5 hours. At this same rate, how far could he travel in 2 hours? a. 105 miles b. 124 miles c. 155 miles d. 170 miles e. 200 miles
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}