cruzdaratg23
cruzdaratg23 cruzdaratg23
  • 02-03-2021
  • Chemistry
contestada

2. How many moles are in 2.8 Liters of CO2 gas?

Respuesta :

kathrynlizzy
kathrynlizzy kathrynlizzy
  • 02-03-2021

Answer:

0.125 moles

Explanation:

2.8 litres is equivalent to 2.8dm³

At STP,

1 mole = 22.4 dm³

x mole = 2.8 dm³

Cross multiply

22.4x = 2.8

Divide both sides by 22.4

x = 2.8/22.4

x = 0.125

Answer Link

Otras preguntas

A compound x on treating with dilute HCl release a gas which turns milkey metal x is used in glavinazion of iron articles explain the extraction of metal x from
how many grams of copper(II) oxide can be reduced to copper metal with 1.75 moles of H2? Equation: CuO + H2 = Cu + H2O
A cat weighs 4.5kg and needs liquid medication of 5 mg per kg. How many mls
what is the equation?
Claims form a compound Poisson process with =2 and individual claim density function f(x)=e 2x + 23 e 3x ,(x>0) (i) Find p 1 (ii) If a safety loading of 80%
4. Find only the two exponential polynomials 3x²- x-4. And check the correctness of the relationships between digits and coefficients:​
When you check your pots and pans in your kitchen you will see that the most of Them are made of stainless steel or Aluminum.​
Reverse pyramid training has the lifter begin with the heaviest weight they can move for
WAP to display the natural numbers from 1 to 100​
_________ duct carry sperm to urethra