lemonrya000 lemonrya000
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

.
A .63 kg ball is moving at 4.3m/s. What is the momentum of the ball?

Respuesta :

mamyamirah
mamyamirah mamyamirah
  • 03-03-2021

Answer:

Given Mas (m) =63kg

velocity (v) =4.3m/s

momentum (p) =?

p=mv

63kgx4.3m/s

270.9kg.m/s

the momentum =270.9kg.m /s

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME BREAK DOWN THIS QUESTION! What tools and technology make you a more productive student?
a substance that moves across a cell membrane without using the cells energy tends to move?
PLZZZZ HELP ME!!!! U WILL GET 30 POINTS!!!! After a juvenile has been taken into custody, which of these is the next step in the judicial process that must be t
¿cuáles son las principales ciudades de colombia? ¿qué país de habla hispana tiene más habitantes que colombia? ¿quién es edgar negret? ¿cuándo oyeron
Aubrey says that the product 10x10x10x10 and 10x-10x-10
The ________ is responsible for the initiation of wind
Match each cause with the effect it has on an economy.
Solve for x. 25x-6=24+5x
cell membranes · large biomolecule · many high energy bonds · nonpolar covalent bonds · includes waxes and steroids · consists mainly of carbon and hydrogen ·
What happens when the supply of energy-rich molecules in a muscle is used up?