billieeilish112 billieeilish112
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

What is the acceleration of a car that goes from 0 MS to 60 MS and six seconds

Respuesta :

samreena501 samreena501
  • 01-03-2021
a = Δv/Δt
a = v2-v1/t2-t1
a = 60MS - 0MS / 6 seconds
a = 60 MS/ 6 seconds
a = 10 m/s^2
Answer Link

Otras preguntas

How can technology help us?
A sector with arc measure 72º has an area of 80 square feet. Determine the radius of the circle. A 18 ft C 12 ft B 20 ft D 16ft
How has the economic impact of environmental concerns effected the U.S.?
The perimeter of an equilateral triangle is p and the length of a side is s. The formula for s is s = p = 3 Find the length of a side when the perimeter is 21 c
Given that 3x : 10 = 5: 2 Calculate the value of x. Give your answer in its simplest form. X =
How do I do this this folks?
The ratio of blue jays to Robin's was 6 to 7. If there were 84 Robins, how many blue jays were there?​
Underline the adjectives, including articles, in each of the following sentences.The number at the end of each line indicates how many adjectives are in each se
The radius of a semicircle is 4 miles. What is the semicircle's area?
Help with the equation of a line ​