jijio1970 jijio1970
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

.How long it will take to
travel 12m with the speed of
330m/s

Respuesta :

dammyzee
dammyzee dammyzee
  • 03-03-2021

Answer:

0.036 seconds

Explanation:

Time= 12/330

Time = 0.036 seconds

Answer Link

Otras preguntas

FREE PONITS JUST ANSWER PLZZZZZZZ
The rotating bezel is a large circle on the compass? O True O False
The shape of hair is determined in part by the pattern of disulfide bonds in keratin, its major protein. From first to last, arrange the five steps needed to in
Movement is a characteristic of a living thing. Discuss​
Which angles are complementary to each other? G w А FGB and ZEGF ZEGF and ZFGA ZAGC and ZCGE ZAGC and ZEGA Please help
find the lenght of XY if W is between X and Y, WX= 38 and WY = 16.
How does a planet maintain its spherical shape while also remaining an orbit around the sun
During whose tenure was the public works Department established in India?
Scientists can find new discoveries that change their current understanding of scientific knowledge. O True O False
Suppose that in a sample of 50 college students in Illinois, the mean credit card debt was $346. Suppose that we also have reason to believe (from previous stud