thrbtbrbrrb thrbtbrbrrb
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

How much power do you have if you do 3200 j of work in 18 seconds?

Respuesta :

saraheat18 saraheat18
  • 04-02-2021
you would177watts in 18 seconds bc the maths hows it
Answer Link
peachimin
peachimin peachimin
  • 04-02-2021

P = W/t

P = 3,200/18

P = 177.78 (rounded)

Answer Link

Otras preguntas

What was the focal point of most central plan churches?" A. the dome B. the altar C. the narthex​
Hurry due tonight Which color schemes are enhanced through the use of texture? No, Color Schemes are not Dark or Light. Read this part of the text again. Questi
PLS HELP WILL MARK BRAINLIST
What is answer of thisHelp me plzMy father ------------ more than 20 books.A, writesB, wroteC, writtenD, write
Describe a perfect day
partof machines,types ​
In AIJK, the measure of ZK=90°, the measure of ZI=46°, and IJ = 9.2 feet. Find the length of JK to the nearest tenth of a foot. J 9.2 X 46 K
help pleaseeeeeeeeeeeee
In a managed forest, three different trees are planted. The trees are beech, holly, and maple. For every beech tree planted, there are 2 holly trees planted and
Someone help me with all of this I’m confused so pls help me!