Juneydon Juneydon
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

1. Find the mass of an object with velocity 25 m/s and with a momentum 95
kg.m/s.

Respuesta :

Anisatunizzati
Anisatunizzati Anisatunizzati
  • 06-02-2021

Answer:

m = 3.8 kg

Explanation:

p = m × v

95 = m × 25

25m = 95

m = 95/25

m = 3.8 kg

Answer Link

Otras preguntas

(8 - 20 divided by 2) Explain.
the number 0.1111... repeats forever; therefore, it is irrational.
What does this photograph reveal about American society during World War II? (2 points) Choose one answer. a. Strong anti-semitic sentiment in the U.S. isolat
if j have 24,000 dollars and i invest in 15% of my moneg what would be my avarege money left
How many tens are in 30 ones?
the brain consists of 100 billion neuron and no two neurons are the same?
two trains leave stations 280 miles apart at the same time and travel toward each other. one train travels at 95miles per hour while the other travels at 105mil
the perimeter of a triangular plot of land is 2400 ft. the longest feet is 200 ft less than twice the shortest. the middle side is 200 ft less than the longest
What does lenient mesn
describe some of the steps to finding a quality doctor