sophiecbamforth
sophiecbamforth sophiecbamforth
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

A car has a force of 0.27 N and an acceleration of 3m/s2 What is the car's mass?​

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

0.09 kg

Explanation:

f=0.27

a=3

m=f/a

m=0.27/3

m=0.09

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys I’m having some trouble plz help
The area if a rectangle is 48 square centimeters. The lenght of the rectangle is 8 centimitwrs longer than the witch. Which equation modles this situation
When you aggregate your data, you need to remember?! A. everyone should end up looking similar in their development. B. the big picture represents your inst
While the trio is singing a song badly 35 drink glasses are broken if there are 45 tables with 5 glasses each table how many glasses are broken
solve the equation 5=1/2 v-3 v=?
What is the pH of a solution that has a [H+] of 1.5 × 10−5 M?
The angle measurements in the diagram are represented by the following expressions.
I’m 1960s the United States and the Soviet Union were indirectly involved in a war in the democratic republic of the Congo. What type of war was it ? Ethnic c
what percent is 14 out of 18
which of the following accurately describes the differences between the SI and English system of measurement