shaikhaaldhaheri1461 shaikhaaldhaheri1461
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

A 2-kg object is moving at 3 m/s. A 4-N force is applied in the direction of motion and if the object has a final velocity 7m/s. calculate the distance that the object moves

Respuesta :

26jhrnje
26jhrnje 26jhrnje
  • 04-02-2021
intial velocity u=3m/s
final velocity v
2
=u
2
+2as=3
2
+(2×2×5)=29 ⟹v=5.3m/s

KE=
2
1
​
m(v
2
−u
2
)=
2
1
​
×2×((5.3)
2
−3
2
)=20J
Answer Link

Otras preguntas

write a poem on being a child
In one or two sentences, summarize the technique of gel electrophoresis.
definition of Bicameral?
D= 5/6 (F+G) solve for G
Apartment A rents for $600 per month and includes heat and electric. Apartment B rents for $400 per month but heat and electric are not included. Electric avera
Which statement correctly describes a thesis? A thesis expresses a viewpoint about a topic. A thesis asks a question about a topic. A thesis states a fact abou
What is 2x times 34 divided by 40
what multiplys to be 12 but adds to be 7
Which of the following is most nearly OPPOSITE in meaning to formidable? A. shapely B. practical C. unimpressive D. reckless
0.92 is 10 times as much as