fao202016 fao202016
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams are contained in 19.7 moles of Copper (III) Hydroxide?

Respuesta :

mayacuad mayacuad
  • 04-02-2021

Answer:

1912.1893280000002 or rounded to the nearest tenth is, 1912.19

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If the observed value for a density is 0.80 g/mL and the accepted value is 0.70 g/mL what is the percent error?
The plants are killed because the salt water solution is
Plz answer me will mark as brainliest ​
A metal cylinder has a mass of 8.20 g. The density of the cylinder is 28.0 g/mL. What is its volume?
What value of x makes this equation true? 0.5x - 10 = 0.3x + 20
which is true of active transport? A. the energy used by the cell is in the form of the ADP molecule B. Molecules called pumps function to control active trans
Across which ocean did the Portuguese sail from the east coast of Africa to Asia
graph the libne with a Y intercept of -2 and slope of -1/3 what is the X intercept of the line
PLEASE HELP ASAP!!! Which system of equations does this graph represent?a. y=-2 x-2y=6b. y=-2 x+2y=6c. x=-2 2x-y=3d. x=-2 2x+y=-3​
What is grammaticalization, and what purpose does it serve? (Please Help)