gabbazab0426 gabbazab0426
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

1. How many grams of Mg(OH)2 are there in 4.5 moles?
2. 275g of Al(NO3)3 is equal to how many moles?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 04-02-2021

Answer:

1) 262 grams

Explanation:

Mg = 24.305g

O = 16g

H = 1

24.305 +2(16)+2(1) = 58.305 g

×[tex]\frac{58.305g}{1} = \frac{x }{4.5 } =262.37 g[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What are the answers to this?!?!
The American Party, an nativist organization, was also known as A. "the Know-Nothings." B. "the Top-Notches." C. "the Anglo-Saxons." D. "the First-Born
How did Japan’s rise to power differ from Germany Italy and the Soviet unions?
Election reflect questions ConcordTV: what are the major political parties? How do they affect elections? ConcordTV: which issue do you think was the most impor
Given h(t)=-2((-8)+5)•2+4 find h(-8)
Nucleotides, which are the building blocks of nucleic acids, consist of a phosphate group, a nitrogenous base, and a
need help/choose all answers that apply
To reduce laboratory​ costs, water samples from twotwo public swimming pools are combined for one test for the presence of bacteria. Further testing is done onl
which angle is conterminal with -pi/6
Find the sum or difference of this polynomial. (3x^3+10x+5)-(x^3-4x+6)