Cd07 Cd07
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

the metal block had a mass of 1.50kg

Respuesta :

aprilsurac76 aprilsurac76
  • 02-02-2021

The amount of heat energy lost by the metal is

E = 200 J/kg*C x 1.5kg x (100–20)  = 24000 J

That is transferred to the liquid, raising it's temperature

24000 J = 1,000 kg/J*C x 3kg x ∆T

∆T = 8

Since the liquid started at 0ºC, the final temp is 8ºC

Answer Link

Otras preguntas

w=x^2-2yx make y the subject of the formula
Jia is considering whether to go out to dinner at a restaurant with her friend. The meal is expected to cost $40, Jia typically leaves a 20% tip, and an Uber wi
find the measure of the angle indicated in bold PLS HELP
Which of the following identifies the theme of the text?
The solution to the system of equations is (-7, 11). true or false
0.65743 In scientific notation
What are the environmental and economical uses of soil?
Find the percent error in this situation: Experimental value: 4.8 g/cm3 Theoretical value: 5.8 g/cm3 2.08% 17.2% 1.72% 20.8%
Question 1 Refer to the Newsela article "The Relationship between Hunger and War." Part A What is the relationship between conflict and famine? All historical f
Hope you can see this