kianasilva kianasilva
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

What is the mass if the force is 88N and has an acceleration of 4m/s2

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

m=22 kg

Explanation:

f=88

a=4

m=f/a

m=88/4

m=22

Answer Link

Otras preguntas

it is the controlling idea that is developed in a written work
what is processing device? write the name of processing devices​
please help .. . . .
the answer to this asap please!
Which city is closest to the International Date Line? City Latitude Cape Town, South Africa Pontianak, Indonesia Nome, Alaska Quito, Ecuador Stockholm, Sweden W
Which is an abiotic factor that can be found in a rain forest ecosystem?
What are two models of light? how does each model explain part of the behavior of light?
What is the area of triangle ABC?
what is it asap please​
what type of competition is evident amongst the squirrels​