synfulvibez synfulvibez
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

An object travels 20 m in 10s What is its speed?

Respuesta :

deborahosilaja
deborahosilaja deborahosilaja
  • 02-02-2021

speed=distance/time

distance=20m

time=10s

speed=?

speed=20×10

speed=200m/s

Answer Link

Otras preguntas

Dana is growing vegetables in planters. She has 8 bags of soil and he uses 2/3 of the bag of soil to fill each planter. How many planters can she fill?
The 2018 NHL Global Series will mark the seventh season the NHL has traveled to Europe to play regular-season games. These games reward the legion of loyal and
Difference between qualitative and quantitative observations?
what is value of 3-6(z-2)^3 if z= -2
What difficult task that stolen most likely face when he tried to use if those in his speech?
EASY POINTS!!!! under what conditions might a northwest indian look to a single leader as a source of authority
A county park is 26 1/4 acres. A park committee assigns 1 3/4 acres to each farmer that brings livestock for the agricultural fair at the park. How many fa
What Cherokee leader was against removal
why did the europeans choose to explore the americas?
who helped to translate the maya glyphs