kbuentello20 kbuentello20
  • 01-02-2021
  • Physics
contestada

A 250 kg car has 6875 kg•m/s of momentum. What is it’s velocity?

Respuesta :

Anisatunizzati
Anisatunizzati Anisatunizzati
  • 06-02-2021

Answer:

v = 27.5 m/s

Explanation:

p = m × v

6,875 = 250 × v

250v = 6,875

v = 6,875/250

v = 27.5 m/s

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE HELP QUICK!! and no it isn’t B OR C
the derivative of cotxlet y =cotx​
Two sled dogs are pulling on the same sled. The sled needs to travel due North. The first dog, Chuck, is pulling with 135 pounds of force at an angle 15 degrees
Please help me asap!!
Do you think NASA was a socially progressive organization in 1961? Why or why not? What Jim Crow etiquette is observed at NASA? How does it change from the begi
I'M stuck with the problem
texto base, leia com atenção as afirmativas a seguir sobre o iluminismo e assinale a alter INCORRETA: (A Foi um período de ampliação do poder da Igreja Católica
What is The value of the car after 2.5 years Y=6599(0.88)^t
Angle Relationships: Tutorial Activity B OPE C/G D 1 Part A Let the variable g represent the measurement of angle G. Write an equation that you can use to solve
What is the average rate of change of f(x) from x = -3 to x = 6?