aboateng2001
aboateng2001 aboateng2001
  • 04-01-2021
  • Physics
contestada

a bird of mass 2350g is flying at a height of 20.0m above the ground with a speed of 10m/s2 calculate it's potential energy​

Respuesta :

jamyangnorzin
jamyangnorzin jamyangnorzin
  • 04-01-2021

Explanation:

p.e =mgh

given: m=2350g=2.35kg h=20 g=9.8m/s

p.e=mgh

=2.35kg×20.0m×9.8

=460.6j

I am not sure

Answer Link

Otras preguntas

Find the geometric means of 7 and 9
What was the bold statement made by President James Monroe in the Monroe Doctrine of 1823?
how do you find the slope
f(x) = x3 + 4x2 + x − 6 real zeros
The musical instrument referred to as the "King of Instruments" is the A. human voice. B. organ. C. tuba. D. violin.
which sentence in this excerpt from leo tolstoy’s the death of ivan ilyich shows that ivan ilyich’s daughter, lisa, does not empathize with her father’s sufferi
Give me facts on ants (10 facts)
when you cross or enter traffic from a full stop, how much space should you allow on city streets? on the highway?
elevator 1 moved up 10 feet from the ground level. its position is labeled as 10. elevator 2 moved down 5 feet from the ground level. its position is labeled as
What word can you spell with the letters c ,a ,y ,t ,h?