mhabtom71
mhabtom71
03-01-2021
Physics
contestada
convert 144 km/h to m/s
Respuesta :
Mercy40
Mercy40
03-01-2021
Answer:
40m/s
Explanation:
144km/h
1km=1000m
1hr=3600secs
144×1000/3600=
40m/s
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 67+ )
Otras preguntas
Substance A has a higher heat capacity than does substance B, and substance B has a higher heat capacity than does substance C. If you add the same amount of he
Explain bulk gaining industry
What piece of lab equipment should be used when transferring a test tube from the rack into a beaker of hot water?
why did He nryk Ross likely bury some of the photos he took in the war
a particle starts at x=0 and moves along the x-axis with velocity v(t) =5 for time t greater than or less than 0. where is the particle at t=4
In a bag of blue and yellow marbles, the ratio of blue marbles to yellow marbles is 3:5. If the bag contains 60 yellow marbles, how many blue marbles are there?
Having the right tool makes any job easier, and more fun. A stylus is a tool used to interact with a hand held computer or gaming device. The purpose of a stylu
Carly draws quadrilateral JKLM with vertices J(-3,3), K(3,3), L(2,-1),and M(-2, -1). What is the best way to classify the quadrilateral?
Best answer gets brainliest!
Number 11 help me how to find the GCF