anilbijuli99
anilbijuli99 anilbijuli99
  • 03-01-2021
  • Biology
contestada

A car is running with velocity of 72 km/h .what will be its velocity after 5s if its acceleration is -2m/s2​

Respuesta :

knlockmasters
knlockmasters knlockmasters
  • 03-01-2021

Answer:

62 km/h

Explanation:

Use formula vf=vi+at

vf= 72 + (-2)(5)

vf= 72 - 10

vf = 62

Answer Link
razz25
razz25 razz25
  • 30-05-2021

Explanation:

real answer is 10m/s........

Answer Link

Otras preguntas

Translate the following sentences into French. 11. My name is Pierre La Chappelle. My hometown is Lyon. 12. My birthday is September 30, 1974. (You do not need
On the image witch one is blue shifted
A regular pentagon has a perimeter of 15x+35 What is the length of one side of the pentagon?
72 = 9a +36d, solve for a and d​
Why must c2h4 have all atoms in the same plane.
A right triangle has of length 3, 4, and x. find the x.
List the steps, in order, when designing and building a bike:
Immigrants added to population growth of America in the late 1800s. True False
Does the amount of air change the time it will take to burn completely?
Which of the following has the largest molecular weight? Question 2 options: NO2 N2O CO2 H2S