uniqueworku02 uniqueworku02
  • 02-01-2021
  • Physics
contestada

Initilal velocity of projectile at an angle of 22.5° is 10m/s. Then what is the magnitude of range of projectile?

Respuesta :

aneth24
aneth24 aneth24
  • 02-01-2021

Answer:

0.707m

Explanation:

from formula of range i.e R=Usin2Q/g

Answer Link

Otras preguntas

whats the answer to 7x10¹=7x10=
Find the x and y-intercepts of the line whose equation is 3x+ 5y=-15
the relationship among mass force and acceleration is explained by
the invisible line at 0 degrees latitude is called
AS a solid substance absorbs heat at its melting point, the melting point will a. increase b. remain the same c. decrease
what is correct sum of 1/10 and 8/100
What sacred writings describe the early history of the Hebrews?
an apple orchard sells apples in bags of 10 the orchid sold a total of 2430 apples one day how many bags of apples was this
What is general welfare
2-3/4x=1/8x+9 with the work shown