Binisha
Binisha Binisha
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

the velocity of a body of mass 60kg reaches 15m/s from 0m/s in 12 second. calculate the kinetic energy and power of the body.​

Respuesta :

jayantpandey117
jayantpandey117 jayantpandey117
  • 03-12-2020

Answer:

KE=1/2m v^2

1/2*60*15*15

30*15*15

6750 joules

power=work/time

Answer Link

Otras preguntas

How long does a black panther live
Is m=10,m=-1 parallel or perpendicular
A user is concerned about losing critical data on single computer in the event of an unforeseen system crash. The user is advised to implement fault tolerance.
Working out for 5(a+3)=8
18. What do complex carbohydrates contain that simple carbohydrates do not?
How could you make your own smog as an experiment in the classroom? (Classroom project help please!!)
y= f(x) 4 3 TY 2 гр If f(x)=-3x+4 and g(x) = 2, solve for the value of x for which f(x) = g(x) is true. X= -2 -1 2 3 x
Write me a counselor appreciation letter 8th grade level
convert the fraction below into a decimal 19/40
What are the advantages and disadvantages of different pricing strategies?