lewiskaitlynn15 lewiskaitlynn15
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

What is the mass of a crate if a net force of 12 N gives the crate an acceleration of 0.20 m/s2?

Respuesta :

18308287
18308287 18308287
  • 03-12-2020
A :-) for this question , we should apply
F = ma
Given - F = 12 N
a = 0.20 m/s^2
Solution -
F = ma
12 = m x 0.20
m = 12 by 0.20
m = 60 kg

.:. The mass is 60 kg.
Answer Link

Otras preguntas

An insoluble solid formed during a reaction is called a ________________________.
Could an average star, such as our sun, become a neutron star? Explain your answer.
What value for A makes this equation true? 4 • 48 = (4 • 40) (4 • B)
What's 0.81 written as a fraction
a line is represented by the equation 3x+2y=4. what is another way to represent the same line?
if a garden has an area of 100 square feet how much fencing is needed to enclose the garden
Mao Zedong led the ___ on the Long March. a. Nationalist Party b. People's Liberation Army c. New Life Movement d. People's Republic of China Army
What is the weight of one half of two thirds of a sack of rice? The sack of rice weighs 99 kilograms.
advertisers purchase 1/8 and 1/16 of page 20 what fraction of the page is used for ads?
exterior of scalene triangle sides are 25 and 15 and x. solve x.