fn8x6v2jmt fn8x6v2jmt
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

The wavelength of a water wave is 54 m. It has a frequency of 0.03 Hz. What is the velocity of the wave?

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 08-12-2020

Answer:

1.62 m/s

Explanation:

Wavelength of the water wave= 54 m

The frequency is 0.03 Hz

Therefore the velocity can be calculated as follows

Velocity= frequency × wavelength

= 0.03 × 54

= 1.62 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation: 7x = 42. A. x = 6 B. x = – 6 C. x = 7 D. x = – 7
Loans given to families or individuals to purchase homes are called: A. demand loans B. lines of credit C. mortgage loans D. construction loans
What does BMI stand for?
what times what equals 26
The Sixth-Graders at Meadowbrook Middle School Are Going On A Field trip. The 325 students and adults will ride in school buses. Each bus holds 48 people. How m
Glaucoma is a group of diseases that cause damage to the retina.
Who was considered a spokesman for the Victorian Age?
When land has been overfarmed or overgrazed, _______ occurs. A. wasteland B. deforestation C. desertification D. underdevelopment
The length of a rectangle is twice its width. The perimeter is 48 inches. Find the dimensions of the rectangle.
X-rays can be dangerous. True or false?