dada101802 dada101802
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

What is the force needed to move an 225 kg car a distance of 150 meters

Respuesta :

voreussetze voreussetze
  • 03-11-2020

Physics

mass = 225 kg

weight = m × a = 2250 N

distance = 150 m

force : ______?

Answers :

W = F × s

W = 2250 × 150

W = 337500 ✅

Answer Link
heyhey9172
heyhey9172 heyhey9172
  • 03-11-2020
Depends on how fast you want it to go I would say 225kg it should take a while though
Answer Link

Otras preguntas

Studies suggest that giving birth between the ages of ________ and ________ results in the least health risk to a woman and her child.
what is the value of x?
In 1941 German leader Adolf hitler launched a massive land invasion of _______ this split
Consider the cone shown below. if the height of the cone is 3 and the base radius is 9, write a parameterization of the cone in terms of r=s and θ=t
An exercise program helps in the control of blood glucose levels by:
In how many ways can 4 letters be dropped in 6 mailboxes so that no two letters go in the same box
The symbol for a radioactive nuclide is mc028-1.jpg. Which statement is correct?
G what is the ground state electron configuration and the bond order for be
Which of the following is a list of the positive factors of 60?
Someone help me please