emilianovillalobos36 emilianovillalobos36
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

Suppose one wishes to accelerate a 2000 kg Toyota from 10 m/s 30 m/s in 8 seconds. What force would be required?

Respuesta :

educationfas educationfas
  • 03-11-2020

Answer:

5000 N

Explanation:

F = m×Δv/Δt

F = 2000(30-10/8)

F = 5000 N

Answer Link

Otras preguntas

How do you solve these? Please explain steps as well. Thanks. 1.) 7x−3=2x−33 2.) 3(x−2)=2(2x−1)
What is an example of sliding friction
what is the answer to the equation 15-5
Carly made a coaster for her juice cup. The dimensions are 9/10 for length and width. What is the area of Carly's coaster if it's shaped like a square?
Julio planted 16 daisies and 10 sunflowers. His neighbors goat ate 5 daisies and 5 sunflowers. Did the goat eat a larger fractioal part of the daisies or the su
What is the difference between nomads and hunter-gatherers of ancient times?
How would you describe the Romans compared people who live in front of them? what made the Romans only? think about the many ways they were different from those
what is the value of 62 tens
what is a fraction of 0.25
Which weighs more 2.5 pounds of rocks or 40 ounces of feathers