MuskaanJhuramalani MuskaanJhuramalani
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

An electric pump has 2kW power . How much water will it lift every minute if the height is 10 m ?

Respuesta :

jeremiahkevinm
jeremiahkevinm jeremiahkevinm
  • 03-11-2020

Answer:

Given that,

  • Power = 2000 W
  • time = 60 seconds
  • distance= 10m

Power = work done ÷ time

Here, since the movement is vertical, w = mgh

So,

Power = mgh÷t

2000 = (m × 9.8 ×10) ÷ 60

m = (2000 ×60) ÷98

m = 1224.5kg

Answer Link

Otras preguntas

find the volume of the figure. (3.14 as pi)
Which rational number is the opposite of 1.7? Select all that apply. -1 7/10 -1.7 1 7/10
A magnified crocodile tongue is an example of multicellular organism true or false
Mhanifa please help!!!!!
PLEASE HELP WITH THE SECOND QUESTION! I'LL MARK BRAINLIEST!
What is Measure of Center in a simple definition?
Which of the following functions has a line of symmetry of x = 2? y = (x - 2)2 + 5 y = (x + 2)2 - 5 y = (x - 5)2 + 2 y = (x + 5)2 - 2
3. The fish tank shown at right needs to be cleaned. The cleaning product instructions state that three drops should be put in the tank for every 140 cubic inch
however are you doing today and I have been working on it​
can anyone explain how this is done.