baelenromahn23 baelenromahn23
  • 03-11-2020
  • Chemistry
contestada

how many moles are present in 107 g of sodium?

Respuesta :

halasiblani
halasiblani halasiblani
  • 03-11-2020

Answer:

i think 4.65 moles......

Answer Link
nelle101
nelle101 nelle101
  • 03-11-2020

Answer:

Na mol.mass = 23

mass / mol.mass = moles

107g / 23 g/mol = 4.65moles of sodium

Answer Link

Otras preguntas

Who is responsible for combining military and diplomatic activities in their regions of responsibility?
HARDEST MATH QUESTION OF ALL TIME
The key idea of the transformation called a reflection is the rotating of a plane about a fixed point.​
Anyone have this answer
if p(x)= x2-3x+2 find value of p(0) p(2)
Solve this system of linear equation.Separate the x- and y-values with comma. 4x+9y =-3 8x+12y=12
Write a expression to express k less than double 3.5. THANKS
What is the closed linear form of the sequence 3, 4, 5, 6, 7, ...? A) an = 2 + n B) an = 2 - n C) an = 3 + n D) an = 3 - n
Which of the following describes the NATO & Warsaw Pact? A. Competing economic treaties in Southeast Asia B. Failed attempts at peaceful negotiations betwe
Distance Between Points Choose all that correctly give the distance in the coordinate plane between two points. (−5, 8), (5, 8) d = 10 (3, 8), (3, −6) d = 12 (−