Lunettebjg
Lunettebjg Lunettebjg
  • 02-11-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a metal cube that is 1.30 cm in length and has a mass of 8.402 g.

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 08-11-2020

Answer:

3.824g/cm³

Explanation:

The density of a substance can be calculated using:

Density = mass/volume

The volume of of a metal cube that is 1.30 cm in length is:

Volume = 1.3cm × 1.3cm × 1.3cm

V = 2.197cm³

Since mass = 8.402 g and volume = 2.197cm³

Density = 8.402/2.197

Density = 3.824g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

why is it important for scientists to have a standard measurement system that is used around the world
18 more than 3/4 of a number t??
h(t)=4-t^2 find domain
360 customers in 30 days in Ratio form
Whats the standard form of 4 million 2 hundred sixteen thousand ninety
Industrialization in the north caused
Which of the following statements about unstructured play time is FALSE? A. Unstructured play time involves parents directly. B. Unstructured play time teaches
how did lavoisier revolutionize the science in chemistry
7:45 is the same as what military time
what can an author use to give the reader more information about a character? a.information about how a story's central conflict will be resolved b.information