leah1980
leah1980 leah1980
  • 02-11-2020
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution with 23.5 g of AgNO3 dissolved in 2.00 L of water?

Respuesta :

Alrightythenok Alrightythenok
  • 02-11-2020

Answer:

First find the moles, AgNO3 has 169.8731 grams per mole, so divide 23.5 by 169.8731. You get 0.1383385598 mols. Then divide this by the number of liters 2

Your final answer is 0.069175M or with sigfigs 0.0692M

Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
Two diverging light rays, originating from the same point, have an angle of 5° between them. After the rays reflect from a plane mirror, what is the angle betwe
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice