2846982279
2846982279 2846982279
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

If a 5.0 kg mass is raised 2.0 m vertically, how much work is done?
a. 5.0 J b. 9.8 J c. 98 J d. 0.0 J

Respuesta :

raedallan11
raedallan11 raedallan11
  • 02-11-2020

Answer:

Explanation:vertically it means distance =0. so we have work= weight x distance, it means W= 5 kg x 0 m= 0 J.

Answer Link

Otras preguntas

[The following information applies to the questions displayed below.] University Car Wash built a deluxe car wash across the street from campus. The new machine
As light gets closer to a plant, what happens to the rate of photosynthesis?
HELP AGAIN?? THANK YOU VERY MUCH
Draw and upload a dot plot to represent the following data. Student Absences in January 0 1 2 0 0 0 1 0 2 2 1 3 0 0 4 2 1 0 2 3
On saturday, Mark sold 2 7/8 gallons of lemonade. On the same day, Regan sold 2/3 as much lemonade as Mark. How much lemonade, in gallons, did Regan sell?
You can add highlights by not shading at all and just using the paper's color. True False
Helpppppppppp pleaseeeee
What’s the answer I don’t know
Upload your poem explication project below.
A juggler throws a ball from an initial height of 4 feet with an initial vertical velocity of 30 feet per second, the height of the ball can be modeled by h= -1