JAMLA20 JAMLA20
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

Alexis walked 1.5 km to her house in 0.5 hours. What is Alexis’ speed?

Respuesta :

rafaleo84
rafaleo84 rafaleo84
  • 02-11-2020

Answer:

Speed = 3 [km/h]

Explanation:

To solve this problem we must use the definition of speed which relates the distance traveled for a while.

Distance = 1.5 [km] = 1500 [m].

time = 0.5 [hr] = 1800 [s]

Speed = Distance/time

Speed = 1.5/0.5

Speed = 3 [km/h] or 1500/1800 = 0.8333[m/s]

Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between (-3,5) and (4,-2)
Underline each dangling modifier . If a sentence is correct , write correct
Which process must the cell undergo to have identical cells at the end of cell division? meiosis mitosis sexual reproduction gamete formation
did fish take care of their young​
Quotes in Trevor Noah that illustrate his sense of humor and explain.
On a math test, the students are asked to find the perimeter of rectangle STUV with vertices S(-6.5, -8.5), T(2.5, -8.5), U(2.5, 3.5), and V-6.5, 3.5). Alberto
Describe an ideal teacher
Roger ran 13.2 miles in 1.6 hours. Ana ran 10.85 miles in 1.4 hours. Who had the faster average​ speed? How much​ faster? Explain. help!
The perimeter of an isosceles triangle is 15.6m. Find the lengths of its sides, if: The base is 3m smaller than a leg.
Frank ate 12 pieces of pizza and Dave ate 15 pieces. “I ate one fourths more,” said Dave. “I ate one fifths less," said Frank. Who was right?