nicole5162 nicole5162
  • 01-11-2020
  • Physics
contestada

A 64.1 kg person is jogging at
2.93 m/s. How much KE does
the jogger have?
(Unit = J)

Respuesta :

Magzs Magzs
  • 01-11-2020

Answer:

275.15 J

Explanation:

Mass of the person = 64.1kg

Speed of person = 2.93m/s

Now,

K.E. = 1/2mv^2

.K.E. = 1/2*64.1*2.93*2.93

K.E. = 275.15 J

Answer Link

Otras preguntas

What steps did president Wilson have to take to make an official declaration of war?
The skeletal system does all of the following EXCEPT (A) support. (B) transport. (C) protect. (D) digest. (E) store.
which organism would more closely resemble it's parent,one produced by asexual reproduction,or one produced by sexual reproduction? why?
Solve the equation log 6x - 3 = -4
in what way is a gene pool representative of a population
Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?
The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
how do you model the square root of 16
how do you model the square root of 16
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.