kaur2000novharpreet kaur2000novharpreet
  • 01-11-2020
  • Spanish
contestada

A production process produces 2% defective parts. A sample of five parts from the production is selected what is the probability that the sample contains two or less of the sampled parts are defective
​

Respuesta :

Alexandria121699
Alexandria121699 Alexandria121699
  • 05-11-2020

Answer:

25 % that they are defective

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Need help finding the fence post that will be needed
2.Solve the inequality for x. Show each step to the solution.12x > 3(5x – 2) – 15
Based on the triangles shown below, which statements are true? Select All that apply.
Find the equation of the line passing through the point (18, -5) and slope -8.y + 8x = 139y - 8x = 49y + 2x = -132y + 12x = 24
3) Mary made 1/5 of a batch of cookies in 1/10 of an hour. How many batches of cookies can she make in one hour?
How do you show the way to solve the following:1 1/8 - (-1 7/20)
Heads= 24Tails= 21Based on the table, what is the experimental probability that the coin lands on heads? Express your answer as a fraction
find the base of the triangle !Area = 48 sq.mHeight = 12 mplease hurry! Thank you!
Find the slope of the lines between two points (4,8);(-1,8)
I know that AC and DB intersect at point E what would be the 3 pairs of angles though? More explanation