subzero7891011 subzero7891011
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

an object has a mass of 4 grams and a volume of 2 cm3 what is the density of the object ​

Respuesta :

Space
Space Space
  • 02-10-2020

Answer:

D = 2 g/cm³

Explanation:

Density = mass over volume

D = m/v

Step 1: Define

m = 4 grams

v = 2 cm³

Step 2: Substitute and Evaluate

D = 4 g/2 cm³

D = 2 g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

which ocean current directly warms western europe
A window washer uses the proportional relationship y = kx to determine how long (y) it will take him to wash any number of windows (x). It takes the window was
How many chapters are in the book of John?
How did the postwar civil rights movement in the US reflect global events and concerns at the same time?
4. Which of the following is an animal waste product? - Oxygen - carbon dioxide - water - energy
Directions: Create an example food chain for a simulated ecosystem that shows the transfer of energy starting with the sun and ending with the wolf. You will ne
Calculate the total cost of an item bought at a negotiated price of $17,250 with 7.7 percent sales tax and a $115 registration fee. (Points : 10) $17,270 $17,
4 X ______X 5=100 what number goes in the box to make the number sentence true?
Direct democracy worked well in Athens because A. women were allowed to participate in government. B. elections were held to help select representatives. C. the
which discovery gave scientists the first evidence for the theory for the theory of plate tectonics