johnmartire818 johnmartire818
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

A girl dribbling a basketball is running a court that is 100 m in length. It takes her 4.2 seconds to reach the end of the court. Calculate the girl's average speed during this trip.​

Respuesta :

LammettHash
LammettHash LammettHash
  • 02-10-2020

Divide the distance traveled by the time it took:

(100 m) / (4.2 s) ≈ 23.8 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Find the rate of ounces of what I need for each packages of flavoring
2/3 x ?=6 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
The U.S Department of Health & Human services recomend that youth participate in at least _____ minutes of physical activity daily. 60 Minutes 30 Minutes 1
What goes into 26.1 and 3.6
During most of the 1920s, which group experienced the most severe economic problems? entertainers in the field of radio workers in the automobile industry owne
Anthony goes to the library every 4th day and ava goes every 6th day when will they go to the library on the same day
What is the reading in kwh of the electric meter shown in the exam figure below? A. 1732 B. 0631 C. 1641 D. 9742
15. If f(x)=9x+1,find f^-1(f(3)).
23= x - 9 X = 14 Please help me thanks!
Use identities to find the exact value for each requested function.