makaylavail9 makaylavail9
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass of an object that weighs 490 n on earth

Respuesta :

10c32sanskritee
10c32sanskritee 10c32sanskritee
  • 02-10-2020

Answer:

500 N

Explanation:

F = 490N

g = 5m/s

m = F/g

= 490/5

= 98 kg

Weight = m×g

= 98×5

= 500 N

HOPE IT HELPS!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

"abraham lincoln was best known for leading the country during the civil war." label the parts of speech
what single overriding concern has defined the evolution of Apple and determines its success?
Between 1820 and 1850, some Americans discriminated against Irish immigrants because the Irish were mostly Catholic. did not speak English. were well educated.
why did nikita khrushchev order the construction of the berlin wall?
which was a primary reason for the disaster at fort duquesne
How do I explain Botany with an example?
Which of the following was the most costly impact of the Peloponnesian War on Athens? A. Athens ceased to function as a distinct city state. B. Athens was absor
A hiker travels in a straight line for 40 minutes with an average velocity that has a magnitude of 1.2 m/s. How far is she from her starting point?
An indicator of average kinetic energy is _____. pressure volume diffusion temperature
what is the name of the ionic compound, NaOH