keshawnjons1110 keshawnjons1110
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

How far can a person run in 15 seconds if she runs at an average speed of 160 cm/s? State your answer in meters.

Respuesta :

Legis Legis
  • 02-10-2020

Answer: distance = 24 meters

Explanation:

speed = distance / time

distance = speed x time

speed = 160 cm/s = 1.6 m /s     [ 100 cm = 1 m, 160 cm = 1.6 m ]

time = 15 s

distance = 1.6 m/s x 15 s = 24 m

Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentence the word or phrase that has the most positive connotation When we saw her barefoot and wearing flowers as a crown, we knew the girl was. f
please help compare these integers by typing the symbol that would make the statement true 12 ________ - 18
estimate the difference between 9,030 and 738
the mean temperature during the winter in the arctic tundra is -34°c. you can convert degrees celsius to degrees fahrenheit by using the formula f=9/5c+32. what
What is it that gives us the right to speak up? What does "freedom of speech"" mean?
simplify into one fraction 7/x-3 + 3/x-5 simplify into one fraction -5/x-3 - -4.x+2 simplify into one fraction 6/x+7 - 3/x-2
Which graph represents g(x)=(x−3)2−5 ?
translate En nuestro viaje, vamos de Miami ¿adónde?
BRAINLIESTTTT ASAP!!!! please answer
Explain how Muhammad Ali Jinnah’s and Jawaharlal Nehru’s perspectives on the proposed partition are different.