trevinobrianna07
trevinobrianna07 trevinobrianna07
  • 04-09-2020
  • Chemistry
contestada

A student walks 6km in 30 minutes. What is the student's average speed in km/h?

Respuesta :

judy12108
judy12108 judy12108
  • 05-09-2020

Answer:

12k/h

Explanation:

30 minutes to hrs = ½

6km ÷ ½h = 12km/h

Answer Link

Otras preguntas

the difference of x and 4, cubed, times 6
What evidence from to build a fire might lead you to this sentence
Help simplify the answer. In the picture
Compare and contrast the Industrial Revolution of the 1800’s with the Technology Revolution of late 1900’s and 2000’s. What are the similarities and what are th
Is a linear, a quadratic, or an exponential model a better fit to the data set? a) linear b) quadratic c) exponential
Find the value of x so that ST is parallel to PR.
QUESTION 3 We can say that something is socially constructed when it occurs through:
PLZ HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! If f(x) = 3x2 - 2x + 5, find f(-2).
Help pleaseeeeeeeeeeee
Between x = 2 and x = 3, which function has a greater average rate of change than y = 1/ 3 ^-x ?A) y = 2^x B) y = 5^x-2 C) y = 1 /4 ^-x D) y = 2 /3 ^-x